Какво е цунами и кое е най-голямото в историята?
Цунами е серия от огромни вълни, които се образуват в океана или други водни басейни след събития като земетресения, вулканични изригвания, подводни срутвания. Това са вълни, които достигат много голяма височина и енергия, което ги прави изключително разрушителни, когато достигнат бреговете и крайбрежните населени места.
Цунамитата се образуват, когато има значителни промени в морското дъно, които довеждат до бързо движение на големи количества водни маси. Например, когато земетресение се случва под водата, водните маси в океана се разтърсват и се създават мощни вълни.
При изригванията на подводни вулкани се образуват газови и пепелни облаци, които се разпространяват във водата и могат също да доведат до формирането на цунами. Когато големи маси от скали се срутват в океана, те също са предпоставка за цунами.
Цунамито може да се разпространи на големи разстояния и да достигне бреговете на далечни страни, като причинява големи разрушения и загуби на човешки животи. Това е причината, поради която цунамитата представляват сериозна заплаха за крайбрежните населени места и за затова бързото реагиране и подобряване на системите за предупреждение, са от съществено значение.
Най-голямото цунами в историята, известно като “Цунами в Суматра-Андаман” или “Индийски океански цунами”, се случи на 26 декември 2004 г. Причината за това масивно бедствие беше земетресение с магнитуд 9,1-9,3 по скалата на Рихтер, което се случи в тихоокеанския подводен риф Андамански острови. Земетресението предизвика огромни вълни в Индийския океан, които се разпространиха със скорост до 800 км/час и достигнаха бреговете на множество страни в региона.
Цунамито засегна най-тежко Индонезия, Шри Ланка, Индия, Тайланд и други страни, причинявайки огромни разрушения. Оценява се, че са загинали около 230,000 души, а милиони са били засегнати от последиците на това природно бедствие.
Това е един от най-смъртоносните и разрушителни цунами в историята на човечеството и доведе до нарастване на глобалното внимание към опасностите, които вълните могат да представляват и необходимостта от подобряване на системите за предупреждение и реакция при такива бедствия.