Може ли тялото да произвежда собствен алкохол?
Въпреки че звучи невероятно, отговорът на този въпрос е Да. Съществува синдром на авто-пивоварната (Auto-Brewery Syndrome), известен още като ендогенно алкохолно ферментиране, който е рядко метаболитно разстройство, при което тялото произвежда алкохол (етанол) вътрешно, без външно приемане на алкохол. Това означава, че при хората, страдащи от този синдром, въглехидратите, които консумират, се превръщат в алкохол директно в червата, най-често поради наличие на специфични дрожди или бактерии, които предизвикват ферментационен процес. В резултат на това пациентите могат да имат повишено ниво на алкохол в кръвта и да проявяват симптоми на интоксикация, въпреки че не са пили алкохол.
Основната причина за синдрома на авто-пивоварната е необичайно количество дрожди като Saccharomyces cerevisiae (която се използва в хлебарството и пивоварството), или други ферментационни микроорганизми, които се намират в червата. При тези условия, дрождите могат да ферментират въглехидратите в алкохол, като по този начин се получава етанол, който се абсорбира в кръвния поток.
Симптомите на синдрома са замаяност, неясна реч, трудности в координацията, умора и объркване. Пациентите могат да се събуждат с махмурлук и усещане за тежест, въпреки че не са консумирали никакъв алкохол.
Синдромът на авто-пивоварната е рядко, но сериозно състояние, което изисква внимание и подходящо лечение. Макар и не напълно изяснено, разстройството показва как чревната флора може да има значителен ефект върху цялостното здраве. Правилната диагноза и подходящото лечение могат да помогнат на пациентите да водят нормален живот, без страх от неочаквани симптоми на „интоксикация“.